POLIKLINIKA ZA LABORATORIJSKU IMUNOLOGIJU I MEDICINSKU BIOKEMIJU

• header6.jpg
  • header7.jpg
  • header8.jpg

Nalazite se na stranici :

DIJAGNOSTIKA PREKOMJERNE TEŽINE - PRETILOST, DEBLJINA, GOJAZNOST (OBESITY)

PREKOMJERNA TEŽINA  - PRETILOST, DEBLJINA, GOJAZNOST (OBESITY)

Jedna od najučestalijih bolesti 21. stoljeća je prekomjerna težina odnosno pretilost.

Do prekomjerne težine dolazi zbog narušene ravnoteže između unosa energije (hrane)  i utroška energije. Razlozi ovog disbalansa su brojni, neki dobro poznati ali mnogi nepoznati i nedovoljno razjašnjeni. Najčešće se navode:  neaktivan naćin života, zdravstveno stanje, hormoni, neki lijekovi, emocionalni faktori, pušenje, dob života, trudnoća, nedostatak spavanja te genetski faktori

Istraživanja provedena zadnjih godina ukazuju na važnost određenog gena – tzv FTO gen  za razvoj pretilosti. Naime analize ukazuju da je  ovaj gen  odgovoran za stvaranje  hormona/proteina  koji stimuliraju osječaj gladi.  Najvažniji među njima je hormon ghrelin - tzv“hormon gladi”, (uz adiponektin i leptin).  FTO gen je povezan sa povišenom razinom ghrelina u krvi   što pojačava osječaj gladi te otežano prepoznaje osječaj sitosti.

Dakle povečana razina ghrelina ukazuje na mutaciju FTO gena odnosno na sklonost debljanju.

Ghrelin, adiponektin I leptin  su hormoni koje  primarno stvaraju  određene stanice želuca, pankreasa, tankog i debelog crijeva  te masne stanice.

Testiranjem ova tri hormona i ukoliko se nađu njihove povišene vrijednosti pretile osobe  moći će promjeniti svoju prehranu te odabrati adekvatnu tjelovježbu. Oni koji (još) nisu pretili moći će  preventivno promjeniti prehranu I primjeniti adekvatnu tjelovježbu.

U poliklinici Imunomed provodi se dijagnostika ovih hormona:

1.   GHRELIN

2.  ADIPONECTIN